تصمیم اخیر دونالد ترامپ را چگونه می توان بررسی کرد؛
پیشرفت موشکی و هسته ای چین، روسها و آمریکایی ها را به تکاپو برای عقب نماندن از رقابت انداخته است و به همین خاطر با لغو پیمان می خواهند خود را از قید و بندی که چین اسیر آن نیست، آزاد کنند.

گروه بین الملل نامه نیوز: دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا بالاخره زهر موشکی خود را ریخت و روز جمعه لغو پیمان منع آزمایش و تولید سلاح های هسته ای را رسما اعلام کرد و طی آن 6 ماه به طرف روسی و آمریکایی فرصت تعلیق داد. ترامپ در حالی این پیمان را لغو می کند که پیش از این نیز از برجام به بهانه ساخت و تولید سلاح هسته ای از سوی ایران خارج شده بود. اقدام ترامپ در خصوص لغو پیمان هسته ای ممکن است امنیت و صلح جهانی را به شدت به خطر بیندازد.
روز یکشنبه 29 مهر مصادف با 21 اکتبر سال 2018 میلادی، خبرگزاری رویترز خبر داد که آمریکا قصد دارد از یک پیمان بسیار مهم که امنیت جهان را به خطر می اندازد خارج شود.
دونالد ترامپ در جدیدترین اقدام ضد جهانی خود در راستای سیاست های یکجاتبه گرایانه و جهانی زدایی، با چاشنی غرور ناسیونالیستی اعلام کرد که از پیمان هسته ای موشک های میانبرد با روسیه خارج می شود.
و روسیه در 25 آذر ماه مصادف با 16 دسامبر 2018 شمشیر هسته ای را از غلاف درآورد . و پس از آن تنش ها شدت گرفت تا اینکه روز جمعه 1 فوریه، مایک پومپئو وزیر خارجه آمریکا رسما خروج آمریکا از INF را اعلام کرد و 6 ماه فرصت تعلیق داد. وزیر خارجه آمریکا با زبان تهدید به خطاب به روس ها گفت: باید به نقض‌های روسیه در خصوص پیمان موشکی پاسخ داد.
به گزارش وب سایت خبرگزاری رویترز، ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه روز شنبه 2 فوریه سال جاری در پاسخ به اقدام آمریکا در نشستی با وزیران خارجه و دفاع روسیه گفت:شرکای آمریکایی ما اعلام کردند که مشارکت در این معاهده را تعلیق کرده‌اند پاسخ روسیه نیز اقدامی مشابه خواهد بود و ما نیز این معاهده را تعلیق می‌کنیم

دعوای بر سر چیست؟

این دو کشور یک پیمانی در زمان شوروی سابق امضا کرده بودند که به پیمان منع تولید موشک های کوتاه برد و میان برد معروف بود. این پیمان از سال 1988 تا 1991اجرایی شد، به دنبال آن حدود 2700 موشک میان برد و کوتاه برد نابود شد. آن زمان این دو کشور به سمت فناوری پیشرفته ی هسته ای رفتند و کلاهک هایی طراحی کردند که قدرت تخریب آن خیلی خیلی بیش تر از کلاهک های قبل از پیمان بود. منافع آنها ایجاب می کرد که موشک های کوتاه برد و میان برد هسته ای نسل اول را به دلیل مخارج بالایی که برای نگهداری امن آنها داشت، نابود کنند و ما به ازای آن موشک هایی داشته باشند که قدرت تخریب کلاهک های هسته ای آن ده برابر موشکهای نسل اول اتمی باشد. مثلا امریکایی ها نزدیک 900 موشک را از بین بردند، ولی از نظر کیفیت انفجاری با موشک هایی که جایگزین شده بود چند برابر قدرت خود را بالا بردند. منتها آمریکا و روسیه بر اساس پیمان آی ان اف فقط ازتولید و آزمایش موشک جدید خودداری کردند . اما در سال 2008 روسیه در واکنش به طرح سپر دفاع موشکی آمریکا ، یک نوع موشک های کروزی را که به RK55 معروف بود ، ازمایش کرد.
در زمان مدودف رئیس جمهوری وقت روسیه در سال 2010 در لیسبون توافقی حاصل شد که به ریست روابط مسکو و واشنگتن معروف شد. آمریکا قول داد طرح سپر دفاع موشکی را در لهستان و چک اجرایی نکند و بجای آن به رومانی و ترکیه منتقل کنند، یعنی رادارهای آن در ترکیه و موشک ها در رومانی مستقر شود. ولی این تهدید کماکان برای روسیه وجود داشت و روسیه معتقد بود که این تهدید علیه امنیت ما است نه علیه ایران و کره شمالی. بنابر این روس ها هم موشک های اسکندر و هم موشک های RK55 را فعال کردند. امریکایی ها روی این اعتراض داشتند و می گفتند این نقض پیمان معروف به INF است یعنی پیمانی که تولید و ازمایش موشک های کوتاه برد و میان برد هسته ای را منع می کند.
در نهایت باید گفت دعوای این دو کشور ادامه داشت تا در دوره ی جدید ، ترامپ در 20 اکتبر 2018 این پیمان را به حالت تعلیق در اورد و پمپئو وزیر خارجه آمریکا از اول فوریه شش ماه به روسیه فرصت داد که در این مورد تجدید نظر کند روسیه هم بلافاصله اعلام کرده که اجرای این پیمان را به حالت تعلیق در می آورد.

منبع : اخبار مهم روز |مجادله خطرناک موشکی ؛ این بار جهان در خطر است
برچسب ها : پیمان ,موشک ,روسیه ,هسته ,آمریکا ,موشکی ,وزیر خارجه ,خارجه آمریکا ,دونالد ترامپ ,قدرت تخریب ,موشک هایی ,وزیر خارجه آمریکا ,مجادله خطرناک موشکی